Nyheter

Härlig skärgårdsinspiration på barnkläder från Frank&Poppy

Sedan en tid tillbaka gör svenska företaget Frank&Poppy utöver sina inredningstextilier även barnkläder. Tidigare plagg i trikå kompletteras nu med en serie bomullskläder under namnet Eastcoast 76019.

Härlig skärgårdsinspiration på barnkläder från Frank&Poppy

Kollektionen innehåller en skjorta, två olika klänningar, ett par shorts och en bandana – allt plagg matchar varandra i blått, vitt och rött. Materialet är 100 % vävd bomull som ska vara så mjuk att den ändå känns som trikå. Tanken är att det skall synas på kläderna att de har sitt ursprung i skärgården, både i stil och färgval. Namnet Eastcoast 76019 har sitt ursprung i att Frank&Poppy håller till just på östkusten med postnumret 76019. Mer information om kläderna samt webbutik hittar du på
Frank&Poppys webbsida.

Läs också...

Melissa Andersson
Melissa Andersson är skribent på Barnnet med över 10 års erfarenhet av barnprylar. Som mamma till 2 barn älskar hon att nörda ner sig i allt från barnvagnar till leksaker. I alla tester har hon antingen testat produkterna själv eller gjort en rejäl djupdykning – alltid för att hjälpa föräldrar hitta det bästa! 📧 Har du tips eller frågor? Melissa tar gärna emot mejl på [email protected]!