Nyheter

Danska träleksaker som aktiverar de yngsta

Randiga gosedjur, träleksaker som aktiverar och klädhängare med djurmotiv är vårnytt från danska designmärket Franck & Fischer.

Danska träleksaker som aktiverar de yngsta

Randiga gosedjur, träleksaker och klädhängare är vårnytt från danska designmärket Franck & Fischer.Franck Fischer gör sedan tidigare söta gosedjur. Nu har de fått sällskap av den randiga vårkollektionen med apor, elefanter, skallror och andra aktivitetsleksaker för de yngsta.Nytt för i år är också träleksakerna. Skallror i flera modeller med elefantmotiv och en variant av den klassiska klosslådan. Franck & Fischer har även fina klädhängare i trä med djurmotiv för hallen eller barnrummet.Alla textilprodukter är gjorda av ekologisk bomull och Franck & Fischer är mån om att produkterna tillverkas på ett ansvarsfullt sätt.
Här finns mer information om Franck & Fischer och återförsäljare.

Läs också...

Melissa Andersson
Melissa Andersson är skribent på Barnnet med över 10 års erfarenhet av barnprylar. Som mamma till 2 barn älskar hon att nörda ner sig i allt från barnvagnar till leksaker. I alla tester har hon antingen testat produkterna själv eller gjort en rejäl djupdykning – alltid för att hjälpa föräldrar hitta det bästa! 📧 Har du tips eller frågor? Melissa tar gärna emot mejl på [email protected]!